A héten az iowai republikánus elnökjelölt-választással újabb szakaszába ért az amerikai elnökválasztási kampány. A politikai részébe most nem mennénk bele (arra ott van a kitűnő Potus blog ), inkább a mi sajátos nézőpontunkból vetnénk egy pillantást a versengésre.

Csatlakozzon hozzánk a Facebook-on!

A dolog úgy áll, hogy egy gazdasági válság kellős közepén (optimista hozzáállással) lassan szitokszóvá vált az amerikai politikában a „gazdag”. Mást ne mondjunk, az egyik legesélyesebb jelölt (az iowai győztes) Mitt Romney éppenséggel azzal próbált meg ellenszenvet kelteni egyik ellenlábasával, Newt Gingrich-csel szemben, hogy az egyik vitában jómódúnak nevezte.

Ami már önmagában is vicces, hiszen egy kis kutatás nyomán kiderül: maga Mitt Romney az új évezred leggazdagabb amerikai elnökjelöltségre pályázó politikusa a maga 250 millió dolláros vagyonával. Csak a 2000-es választáson induló republikánus Steve Forbes volt nála gazdagabb a maga 450 millió dollárjával.

Fokozódó figyelem

Összesítésben sem áll rosszul az iowai győztes, hiszen Steve Forbes mellett csak az 1992-ben és 1996-ban is indult független Ross Perot előzi meg, igaz, ő alaposan, hiszen 3,6 milliárd dolláros vagyonával aligha vetélkedhetnek.

Mitt Romney az amerikai felső ezerbe tartozik a maga negyedmilliárd dollárjával. Ahogyan a verseny élesedik, egyre nagyobb figyelem irányul majd az indulók pénzügyi hátterére” - mondta az összeállítás készítő Wealth-X társalapítója és ügyvezető alelnöke, David S. Friedman.

A listán Mitt Romney mellett még két további aktív republikánus induló található, Jon Huntsman (70 millió) és Gary Johnson (30 millió) - szóval azért nem kifejezetten a szegény emberek sportja ez...

Ha már itt tartunk, a legvagyonosabb, Ross Perot anno függetlenként indult és így nagyon sok jóra nem számíthatott – ehhez képest viszont csodásan teljesített, hiszen volt a versenynek egy olyan szakasza 1992-ben, amikor messze ő vezetett a közvélemény-kutatásokban az idősebb George Bush és az akkor még alig ismert Bill Clinton előtt. Végül az elköltött tízmilliók ellenére nem nyert, de begyűjtött közel 20 millió szavazatot, amivel minden idők legeredményesebb nem demokrata vagy republikánus indulója lett.

Bush, a mumus

A második helyezett Steve Forbes ennél sokkal kevesebb vizet zavart 1996-ban és 2000-ben is, míg Romney mögött két demokrata politikus következik. A 4. John Kerry (240 millió dollár) 2004-ben próbálta meg legyőzni a második elnöki periódusára készülő ifjabb George Busht, sikertelenül.

Érdekesség, hogy a lista 5. helyezettje is George W. Bush ellenében maradt alul, ő nem más, mint Bill Clinton alelnöke, Al Gore (100 millió dollár), aki 2000-ben emlékezetes körülmények között veszített.

Az azóta lelkes környezetvédővé avanzsált Gore mögött a volt főnök (azaz Bill Clinton) és annak felesége, a jelenlegi külügyminiszter, Hillary Clinton következik, értelemszerűen felezett vagyonnal, 85-85 millió dollárral.

Nem mennénk végig részletesen a listán, a képen jól látszanak az indulók – az azért érdekes, hogy 30 millió dollár alatt (ez az idősebb George Bush vagyona) nem lehetett bekerülni a leggazdagabbak közé. Mint ahogyan az is nyilvánvaló, hogy – miként írtuk - a sok pénz nem jelent egyben sikert is, hiszen a 13 politikus közül csak ketten (Bill Clinton és George H.W. Bush) tudtak beköltözni a Fehér Házba.

Ha tetszett a poszt, jöhetnek ezek is?

Ilyen hotelt még nem látott!

Csúcsluxus a repülőn

Sztárok és csodaautóik

Az év legszexisebb hirdetései

Nincs középút: imádni vagy utálni fogja!